Kulisy bloga, czyli o stronie technicznej
Bloguję od długiego już czasu i mogę śmiało powiedzieć, że mam w tym całkiem duże doświadczenie. Wczoraj pojawiła się nowa wersja skryptu WordPress, na którym mój blog pracuje już drugi rok. Wczoraj też zdałem sobie sprawę, że nigdy nie popełniłem żadnego wpisu dotyczącego funkcjonowania bloga, wtyczek, które używam, wpisu dotyczącego drobnych rzec by można ciekawostek przez początkujących bloggerów nie znanych. Sądzę, że nadszedł czas na zdradzenie sekretów mojego „pamiętniczka”. Zamieszczam listę i opis wszystkich używanych przeze mnie wtyczek.
W swoim czasie czytałem bloga prowadzonego przez Fanatyka, osobę zamiłowaną w skrypcie WordPress, bo o tym skrypcie będzie we wpisie mowa. Aktualna wersja posiada numerek 2.5 i trzeba przyznać, że jest wyśmienita pod każdym względem, o wiele lepsza od poprzedniczek swoich.
Zacznijmy od podstawowych zalet:
- Poraża swoją prostotą i wygodą użytkowania
- Jest to skrypt bardzo zaawansowany pozwalający na praktycznie każdą zachciankę bloggera
- Rozbudowywanie funkcjonalności ogranicza się do aktywowania wtyczek
W najnowszej wersji ten przemiły CMS oferuje nam schludny i przyjazny panel admina, automatyczną aktualizację wtyczek, dostęp do wszystkich najważniejszych ustawień zaledwie kilkoma kliknięciami oraz wiele więcej. Cóż ponad to? Ochronę przed spamowymi komentarzami, bezpieczeństwo bloga oraz gwarancję stałego rozwoju świetnego, darmowego produktu.
Szczególnie chciałbym skupić się na wtyczkach, gdyż wiele osób zapewne jest ciekawych jak to wszystko działa. Dziwią się zapewne, bo osobiście nie jestem osobą znającą sie świetnie na webmastering’u i aplikacjach internetowych. Wyliczę po kolei każdą z nich, komentując ją krótkim opisem.
- Audio player – Dobrze konfigurowalny, flash’owy odtwarzacz audio, który można spotkać u mnie na blogu, zawsze tam gdzie zamieszczam utwory do posłuchania on-line. Ładny wygląd, funkcja czytania tagów z plików oraz duża liczba ustawień sprawia ten odtwarzacz najlepszym w sieci.
- Category Cloud – Gdy zaczynałem blogować pojęcia takiego jak „tagi” nie znał jeszcze nikt. Wpisy segregowało się zazwyczaj w kilku kategoriach. Ostatnio jednak tagi są w modzie, a ja nie mam zamiaru zmieniać swoich upodobań do kategorii. Poszedłem na kompromis i owych kategorii używam zamiast tagów, a wtyczka pozwala ułożyć je w ładną chmurę wyświetlaną, gdzie tylko zapragniemy.
- Feedburner Feed Replacement – statystyki feeda są dla mnie dość ważne. Wtyczka przekierowuje wszystkich subskrybentów na stronkę feedburner, skąd serwowany jest im strumień RSS pobierany bezpośrednio z mojego bloga. Pozwala mi to na prowadzenie niewielkich statystyk kanałów RSS.
- Full Text Feed – Czytelnik lubi otrzymywać na swój czytnik pełną treść wpisów. Wtyczka sprawia, że nie są one ucinane tagiem more, podczas korzystania z RSS.
- Genki Pre-Publish Reminder – Pozwala na pisanie notatek widocznych bezpośrednio pod okienkiem do publikacji.
- Google XML Sitemaps – automatycznie generowana mapa strony ląduje na serwerze, pozwalając wyszukiwarce Google na dokładne indeksowanie naszych podstron. Nawet najmniejsza edycja treści bloga sprawia, iż mapa zostaje zaktualizowana, a Google otrzymuje informację o nowościach na naszej stronie.
- MyAvatars – avatary serwisów mybloglog oraz gravatar, pojawiające się przy komentarzach gości. Co ciekawe nowa wersja WordPress’a obsługuje avatary serwisu Gravatar, bez jakichkolwiek wtyczek.
- Pagebar – zerknij pod wpisy. Pasek nawigacyjny z linkami do kolejnych podstron generuje właśnie ta wtyczka.
- Recent Comments – wyświetla dowolną liczbę ostatnio dodanych komentarzy (bądź fragmentów komentarzy) w dowolnym miejscu.
- Related Posts – automatycznie generowana lista linków do wpisów podobnych do danego wpisu, wpisów mogących również zainteresować czytelnika.
- Role Manager – menedżer pozwalający na zarządzanie wordpress’owymi rangami oraz uprawnieniami użytkowników.
- runPHP – wtyczka pozwalająca na wykonywanie skryptów PHP w danych wpisach/na podstronach.
Search Everything – blogowa wyszukiwarka poszerza swój zakres wyszukiwania o treść np. podstron lub naszą bazę plików.- Site Unavailable – wtyczka pozwalająca na tymczasowe wyłączenie bloga dla odwiedzających. Umożliwia podanie czasu oraz przyczyny awarii.
- Smart Archives – archiwum wpisów staje się bardziej inteligentne. Co ciekawe napisałem modyfikację tej wtyczki, strasznie ją oszpecając. W mojej wersji sprawuje się ona następująco. Zainteresowanych proszę o kontakt, z chęcią wyślę wtyczkę:)
- Spam Karma 2 – istna, masywna bariera przeciwko spammer’om. Nie popuści nikomu. Już kiedyś o niej na blogu wspominałem.
- Subscribe To Comments – daje gościom możliwość subskrypcji komentarzy danego wpisu na via e-mail.
- WordPress Automatic Upgrade – ostatnio wypatrzona przeze mnie wtyczka pozwalająca na aktualizację skryptu bloga zaledwie jednym (kilkoma) kliknięciami. Niesłychanie przydatna i bezpieczna dla naszych danych.
- WordPress Database Backup – kopia bazy danych na żądanie bądź zlecenie jej wykonywania np. tygodniowo, a następnie przekazywanie jej na dany adres e-mail.
- wp-cache – wtyczka zapisująca dynamiczną treść stron jako strony statyczne, co znacznie przyspiesza działanie bloga. Wysoko konfigurowalna i niezawodna.
- WP-OpenID – umożliwia komentującym lub rejestrującym się na stronie wykorzystywać swoje tożsamości OpenID. Niesłychanie ułatwia życie, ostatnio modna.
- WP-phpMyAdmin – najzwyklejszy phpMyAdmin dostępny bezpośrednio z bloga.
- WP-Sticky – umożliwia przyklejanie ważnych wpisów/ogłoszeń na samej górze strony, gwarantując, że po dodaniu wpisu nowszego tamten nadal pozostanie na swoim miejscu.
- WP Audioscrobbler – coś dla fanów last.fm. Pozwala na publiczne pochwalenie się listą słuchanych ostatnio utworów, którą zamieszczamy gdziekolwiek na stronie.
Właściwie wszystkie z nich są w tej chwili aktywne, co zapewne zwalnia nieco działanie bloga. Jestem w każdym razie zadowolony, gdyż funkcjonalność, którą dają mi wtyczki nie byłaby możliwa do osiągnięcia na „czystym” WordPress’ie. Pozostaje mi jedynie zachęcenie Was do blogowania. Pisanie bloga w obecnych czasach jest niezwykle proste, więc dlaczego nie spróbować?
Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis pozwoli wielu bloggerom poznać dużą liczbę znakomitych wtyczek, które są dla mnie aktualnie niezastąpione i nie wyobrażam sobie bloga bez nich. Pozdrawiam!
Komentarz by aefg — 31/03/2008 at 14:16
Z pewnością Twoja notka przyda się wielu początkującym blogerom, ale co z tymi, co nawet nie są początkujący? ;)
Może pokusisz się o zrobienie jakiegoś tutorialu mówiącego krok po kroku, co należy zrobić, żeby mieć od strony technicznej tak dobrego bloga? Większość, w tym ja, potrafi co najwyżej założyć bloga na jakimś serwisie do tego przeznaczonym, a te, jak wiadomo, nie oferują takiej swobody… Jakiś samouczek dla komputerowych laików z pewnością podniesie Ci odwiedziny na blogu, laicy nauczą się co i jak i wszyscy będą szczęśliwi! :P
Pozdrowienia!
Komentarz by koras — 31/03/2008 at 18:25
Pokuszę się o kilka linków zamiast pisania pełnej instrukcji, która wcale nie jest w kolejnym miejscu potrzebna.
Co więcej po pobraniu najnowszej wersji skryptu ( http://wordpress.org/latest.zip ) warto zwrócić uwagę na plik READ ME, który zawiera pełną instrukcję instalacji.
Wierzę, że moi czytelnicy są inteligentni i wykorzystają podane przeze mnie linki. Może też potrafią korzystać z wyszukiwarki Google, bo na wszystkie pytania dotyczące WordPress’a odpowiedzi już padły.
Pozdrawiam:)
Komentarz by mac — 05/02/2009 at 21:50
Zacząłem eksperymentować z Role Managerem i wygląda obiecująco ale potrzebowałbym dać danemu użytkownikowi możliwość edycji wybranej strony albo grupy stron. W Role Managerze mogę dać prawo edycji wszystkich stron jak leci albo żadnej :( Czy ktoś zna jakąś radę na ten problem?