* * *   indywidualni.org - moja autorska audycja. Zapraszam do słuchania!O rozwoju duchowym słów kilka

Blogged by koras as Blogosfera,Przeżycia,Rozwój duchowy,Życiowe rady — koras śr. 7 lis 2007 01:21 — English ver.

Gdy usłyszałem w radiowej Trójce pewną audycję emitowaną z niedzieli na poniedziałek (4/5.XI) od razu wiedziałem, że niniejszy wpis będzie musiał pojawić się na moim blogu. Chciałem podzielić się z Wami wszelkimi wartościowymi słowami wyniesionymi z nocnego słuchania Trójki. Audycja traktowała o rozwoju duchowym, a gościem pani redaktor, której nazwiska niestety nie zapamiętałem była pani Ewa Foley, kobieta dość znana w Polsce, kojarząca się przede wszystkim z rozwojem duchowym właśnie. Ten wpis może być nieco chaotyczny – wybaczcie, ale niestety nie mam nawet czasu na napisanie notki na blogu, robię go na raty.

Ostatnimi czasy lubię słuchać nocami radia. Z godzinkę przed snem, czasem więcej. Kiedyś było to Polskie Radio Bis, zawsze z piątku na sobotę słuchałem audycji pana Jacka Kruczka pt. „Mocne Nocne”. Naprawdę porządna dawka dobrej metalowej muzyki potrafiła pozytywnie nastroić mnie na cały weekend. Kiedy BIS upadło (wpis sprzed roku nieco przypomni) przerzuciłem się na Radio Centrum. Zaprzestałem jednak poświęcać część nocy na słuchanie nocnych audycji. Czasem tylko włączałem na chwilkę Radio Maryja, ale to zależnie od nastroju. Kilka dni temu natrafiłem na Program Trzeci Polskiego Radia. Nocne audycje okazały się naprawdę interesujące i powróciłem do starego nawyku, z tą jednak różnicą, że audycji słucham również z niedzieli na poniedziałek i z poniedziałku na wtorek.

Ale powróćmy do audycji, o której mówiłem na początku. Jest listopad, podobno dobry czas na rozpoczęcie ścieżki rozwoju duchowego. Może czas to zrobić? Czymże jest owy rozwój duchowy?

„Rozwój duchowy to obejmowanie życia

„Rozwój duchowy to porządkowanie wartości

„Rozwój duchowy to szukanie sensu życia

Zacytuję tutaj kilka ważnych zdań zasłyszanych w audycji. Mam nadzieję, że wszystko wyjaśniają. Nadszedł najlepszy czas na zajęcie się sprawami nieco ważniejszymi niż te codzienne. Świat jest taki jakim go postrzegamy, to niewątpliwie prawda, a jeśli uważasz inaczej nie będę cię przekonywał. W każdym razie zmieniając swoje postrzeganie możesz zmienić świat. Może wyraziłem się nieprecyzyjnie. Zmieniając postrzeganie świata możesz sprawić, że stanie się on przyjaźniejszy, porządkując myśli pozbędziesz się zbędnych nawyków, które sprawiają, że otoczenie jest dla ciebie mało przyjazne. Możesz myśleć, że nawyków tudzież odruchów zmienić się nie da. Pewnie nigdy nie próbowałeś, ale zapewniam, że to proste, a o ile może zmienić to twoje życie na plus.

Ostatnio popularne są wszelkiego rodzaju kursy medytacyjne, cudowne warsztaty jakieś w kosmicznych cenach, mające rzekomo rozwinąć Cię duchowo. Uważam je za w pewnym stopniu bezsensowne, aczkolwiek do nawet lepszych rezultatów możesz dojść samemu. Wystarczy chcieć. Pewnie nie pisałem nigdy o tym, ale wierzę, że myśl jest nieco silniejsza niż zwykły impuls w mózgu o niezwykle małym napięciu i natężeniu. Uważam, że nasze myśli wpływają na to co jest dookoła nas, może nie w sposób bezpośredni, ale na poziomie astralnym z pewnością. Liczę się z tym, że słowa te mogą brzmieć dziwnie. Cóż, niegdyś zajmowałem i interesowałem się nieco ezoteryką i zostało mi na całe życie to co pozytywne. Nawet w audycji było wspomniane o psychoneuroimmunulogii, czyli wpływie myśli na nasz układ odpornościowy. Taki przykład potwierdza w znacznym stopniu to co tu wypisuję. Osobiście nazywam to afirmacją, ale coś w tym jest. Nawet nie tylko coś, bo to zdecydowana prawda, czytałem niegdyś nawet książkę o tym. Także rozwój duchowy jak widać pozytywnym strasznie jest. To cudowne, że tak wiele czynników na nas wpływających zależy pośrednio od nas i możemy je zmienić. Od nastawienia do świata, nawyków, przekonań, poglądów aż po coś co przez wielu jest uważane za nieprawdopodobne. A z resztą, jeśli chcesz czegoś dokonać to nie próbuj lecz zrób to. Mam nadzieję, że ten wpis zainspiruje cię podobnie jak mnie tamta audycja. Stwierdziłem, że warto powrócić poniekąd do zaniedbanych już przeze mnie dość dziwnych zainteresowań.

Podsumowując wypiszę teraz to co warto wynieść z wpisu i to co najważniejsze:

 • Możesz zmienić swoje nawyki oraz sposób postrzegania świata
 • Zainteresuj się tym co niewidoczne, a pozytywne
 • Zatrzymaj się w swojej gonitwie przez życie i zastanów się jaki jest jego sens. Cokolwiek wymyślisz, a jest dla Ciebie satysfakcjonujące przyjmij i zachowuj. Jeśli chcesz olać swoją religię, bo jej założenia nie pasują ci, to zrób to. Nigdy nie żyj wbrew sobie, ale pamiętaj, że twoja wolność kończy się na wolności innych. Jeśli ktoś próbuje ci wmówić jakieś bzdury urojonych barierach czy czymkolwiek, a nie pasuje ci to, powiedz mu, że się myli i to tylko jego subiektywna racja.
 • Obejmij swoje życie i kontroluj nim w pełni od tego momentu
 • Wszystko jest możliwe, nawet to co jest niemożliwe jest możliwe lecz nie fizycznie

Na koniec tematu dam mój cytat przewodni. Ulubione słowa, na których warto oprzeć swoje życie.

„Dopóki nikogo nie krzywdzisz, czyń to na co masz ochotę

Słowo „nikogo” odnosi się do każdego, również do ciebie. Jest to złota myśl wiccan, moja też;) Mam nadzieję, że pozwoli ona zacząć waszą ewentualną ścieżkę rozwoju duchowego. I pamiętaj, że to nie zabawa, ani żadna rozrywka. To najpoważniejsza rzecz jaką zaczniesz w życiu. Mam nadzieję, że natrafię kiedyś ponownie na audycję w Trójce na tenże temat, jest bardzo inspirująca.

%

Chciałbym jeszcze poinformować czytelników, że mój znajomy z klasy postanowił rozpocząć przygodę blogowania. Możecie go znaleźć pod adresem shyna.eu. Mam nadzieję, że ten ciekawy blog wzbogaci naszą polskojęzyczną blogosferę;) A co do stron internetowych to DoiY projektuje serwis „Astral Cafe” pozwalający na dyskusję między innymi o medytacji, świadomym śnieniu i poruszonym już tutaj duchowym rozwoju. Start niestety w odległej przyszłości, bo to projekt, który ma być niezwykle dopracowany.

4 komentarze

 1. Blog   Trackback — 07/11/2007 at 22:06
 1. Komentarz by Dot — 07/11/2007 at 23:18

  No, powiedz Krzysiu, a kto Ci powiedział o Mocnych Nocnych – tzw „Problemie Kruczkowym” ? ;))
  Strasznie mi brakuje tej audycji, mówiłam Ci chyba,ze kilka miesięcy temu Jacek był w pr 1, prowadził wraz z Wandą Kwietniewską rockową listę przebojów, ale to już nie to. Teraz nie mam pojęcia co u niego. Ale pan Jacek i n a s z e (bo zawsze mówił, że tworzymy je razem słuchacze i on) piątkowo-sobotnie „poniedziałkowe” Mocne Nocne były świetne.
  No, bo zaraz zacznę z niepotrzebnymi smutami.

  Ta pani z trójki to chyba Grażyna Dobroń.

  Posłuchaj sobie czasem BIS-owego „Zostaw Wiadomość” – Tomek Kosiorek po tych wszystkich mixach dalej siedzi w bisie i robi świetne audycje.
  Nawet teraz nadaje :)
  Od poniedziałku do piątku od 23 do 1 w nocy.

 2. Komentarz by koras — 07/11/2007 at 23:46

  A propos BIS to w Trójce (tak Trójce) jakiś czas temu słyszałem „Strefę rock’n rolla, wolną od angola” i Wilczur ją prowadził;) Stary Wilczur jak kiedyś w BIS. Wiem, że go średnio lubiłaś, ale zmienił chyba rozgłośnię (choć nadal Polskie Radio, więc…) i przeniósł się tam gdzie ma możliwość prezentowania się bez żadnej cenzury.

  A oczywiście, że Ty mi powiedziałaś o Nocnych. Ileż ja nocy przez to zarwałem. Całe życie będę pamiętał wydanie przedwigilijne, w którym Kruk puszczał kolędy chrześcijańskie w wersji metalowej. Czasem to nawet mi Nightwish’a puścił, jak tak ładnie wyprosiłem. To były czasy. Yh. W ogóle kiedyś było fajniej. Nikt nie zadawał kilkudziesięciu zadań z fizyki z dnia na dzień, a życie szkolne było cholernie luźnym.

 3. Komentarz by beatek — 09/11/2007 at 16:07

  Oj za dużo do czytania heh… Ja tam i tak wolę Radio Centrum. I jest wesoło i ciekawie i mądrze a muzyka najlepsza. Ostatnio dowiedziałam się na przykład, że jak w zamrażarce jest pół centymetra lodu, to pobiera ona do 30% więcej energii.. ;P A nocnych audycji na innych stacjach słuchałam w wakacje. Teraz wole wcześniej pójść spać.
  Pozdrawiam

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

© Copyright Koras 2006 - 2009. All rights reserved. Proudly powered by wordpress 6.2.4 - Theme Back in Black 2 by neuro